KiemeltMotorokMotortesztek

A férjem robogója: Yamaha Xenter 125 2013 teszt – VIDEÓVAL!

Az rendben van, hogy az embernek van egy motorja, de azért a motorok közül sem mindegyik alkalmas arra, hogy azzal járjunk be a belvárosba a dugóban. Erre igazából a robogók a legalkalmasabbak.

Szerencsére már egyre ritkábban kényszerülök arra, hogy Budapest belvárosában közlekedjek, de ha mégis úgy alakul, hamarabb előveszem a 2002-es Suzuki Swiftet, mint a Street Glide-ot erre a célra. Előbbit lehet ütni-vágni, mindent kibír és kis helyen elfér, ha parkolni kell, utóbbi viszont nagy és lomha, ráadásul léghűtéses, így nem viseli túl jól a kánikulában tötymörgést.

Ugyanez a helyzet a férjemnél is: a lábkuplung-kéziváltós, hosszú villás chopperrel nem annyira praktikus a sorok között lavírozni, így aztán vett magának egy robogót munkába járni. Persze nem most, hanem 2014-ben.

Valójában ez már a második robogója, az első egy Piaggio Typhun 50-es (ami azóta is itt áll az eresz alatt). Azon kívül, hogy a 120 kilós emberhez kicsit kevés a nyomaték egy 50-es robeszben, alaposan eljárt már felette az idő. Az is a nagyobb köbcentire váltás mellett szólt, hogy megépült az M0 autóút keleti szakasza. Ugyanis 50-es robogóval nem lehet rá felhajtani, de a 125-ötössel már igen.

Az, hogy Nyugat-Európában az egyik legnépszerűbb, nagy kerekű robogó lett a Xenter, nemcsak az alacsony fogyasztásnak, hanem a kiváló, sportos futóműnek, valamint a kategóriájában erősnek számító, EU4 kompatibilis, 9,2 kW-os (12,5 LE), négyütemű motorblokknak is köszönhető.

Kényelmesebb, mint egy 50-es

A 2013-as Yamaha Xenter 125 nagyon kényelmes. Egy 50 ccm-es robogóhoz viszonyítva pedig mindenképp az. Az ülése lépcsőzetesen faragott, és ahhoz képest, hogy az ülés viszonylag magas (78,5 cm), kényelmesen leér róla mindkét talpam (180 cm magas vagyok), mert elöl hegyesen lekeskenyítették.

Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik.
Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé!
Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book.
5 lépés a motorozás felé ingyenes e-book

A kormány is tökéletesen kézre esik, és a láb is kényelmesen elfér a kialakított helyen, mivel az ikercsőváz ezen a részen teljesen vízszintes. Teljesen kényelmes, egyenes hátú üléspozíciót kapunk.

Szintén a nagyobb robogók mellett szól, hogy az ötvenesekkel ellentétben itt nem ér bele a térdem a kanyaroknál a kormányba. Sőt, kényelmesen elfér még egy kézitáska vagy szatyor a kialakított kampóra akasztva.

Arra ne számítsunk, hogy az ülés alatti tárolóban majd elfér a bukósisak. Egy-két apróság, szerszámok vagy egészségügyi doboz igen, de másnak már nem marad hely itt. Erre ott a hátsó doboz.

Yamaha Xenter 125 2013 teszt

A férjem azt állítja, hogy amikor vette a motort, az volt a kedvezmény, hogy belealkudta a gyári dobozt és egy magas szélvédő plexit. Egy másik tesztben azonban azt olvastam, hogy ezek széria tartozékok a Xenteren (a hivatalos fotókon egyébként nincs rajta), úgyhogy ha tényleg így van, akkor csúnyán át lett baszva.

Mivel az uram majdnem 190 cm magas, a magas plexi is túl alacsony volt neki, a szél pont az arcába csapott, ezért két konzollal megemelte, hogy mindenféle időjárási viszonyok között tudja használni a motort. Én nem vagyok hozzászokva ahhoz, hogy ekkora plexi van előttem ilyen közel. Menet közben is zavar a kilátásban, és amikor megállásnál középsztenderre kell felküzdenem a motort (netán mondjuk lejtőn vagy más egyenetlen útfelületen), állandóan belefejelek a plexibe.

A robogónak egyébként nagyon jó a súlyelosztása, ezért nagyon könnyű navigálni vele a városban. Ami miatt pedig még inkább ajánlott pl. Budapest útjaira ezt a modellt választani, hogy a Xenter motokrossz felfüggesztést kapott, tehát szinte zökkenőmentesen veszi a kisebb kátyúkat. Emiatt praktikus egyébként a nagy, öt küllős kerék is.

Az integrál fékrendszer

Az integrál fékrendszer elöl 267 mm-es első tárcsafékből és 150 mm-es hátsó dobfékből áll. Az intergál itt azt jelenti, hogy a hátsó fék egyszerre fékezi az elsőt is. Ez a funkció nyilván igen hasznos, de nekem pont a fékek miatt lett az évek folyamán ellenérzésem a robogókkal kapcsolatban.

Mivel általában váltós motorral járok és fékezéskor már húzom is be a kuplungot, hogy vissza tudjak váltani, a robogónál (ahogy egyébként a sima kerékpárnál is) csúnya arcra esés veszélye áll fenn, ha rutinból közlekedek. Itt ugyanis a kuplung helyén is fék van. Automata váltós robogónál – amilyen ez is – nincs kuplung.

A férjem már 6 éve használja a Xentert, és a rendszeres szervizeken kívül semmi baja általában. Most, amikor kölcsönvettem egy belvárosi ügyintézésre a robogót, villogott rajta a Check Engine lámpa. Kérdésemre azt a felvilágosítást kaptam, hogy egy ideje nem működik a kilométer óra, és valószínűleg ezt jelzi a fény.

Azon kívül egyébként minden más működik a műszeren: a benzinszint visszajelző, az óra, a külső hőmérséklet…

Aztán néhány nap múlva elaludt a lámpa magától és most hol mutatja a kilométert hol nem. Néha visszafele számlál, de ez a robogó rendes üzemét egyáltalán nem zavarja. Amúgy is épp azért kellett a telefontartóm, mert mindig megy a Waze a forgalomban, és az mutatja az aktuális sebességet is. Talán még pontosabban is, mint egy jármű kilométerórája.

Motoros Védő Harang CsamShop motoros webáruház

NaNa

Motoros újságírói pályafutásomat 1995-ben kezdtem gyakornokként a Born to be Wild Motoros Magazin szerkesztőségében. 2000-ben államvizsgáztam a JATE BMI Kommunikáció és PR szakán. 2006-ban alapítottam meg a Csajokamotoron.hu oldalt. További info itt

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük