MotorokMotorozás

Nyugodjanak békében! – emlékhelyek az utak mentén

emlekhelyek az ut szelen 9Elbontás, tolerancia

Egyéb esetekben, mikor önkényesen hozzák létre a kegyhelyet, a közútkezelő elbonthatja azokat. Mára már ezt is törvény szabályozza, hogy megyénként rendszeresen ellenőrizni kell a teljes úthálózat állapotát, és ilyenkor figyelmet fordítanak az utak mentén elhelyezett tárgyakra is.

Abban az esetben, ha kideríthető, ki helyezte el azokat, felveszik vele a kapcsolatot, és felszólítják annak megszüntetésére, illetve javaslatot tesznek más helyszínre, ahol a fent említett szabályok adottak, és balesetveszély generálása nélkül leróható a kegyelet. Mindemellett a közútkezelő tolerálja az ilyen eseteket, és kegyeleti okokra hivatkozva általában nem nyúl az illegálisan emelt emlékhelyekhez. Kivéve persze, ha olyan tárgyak és oly módon vannak elhelyezve, amik zavarják pl. az útkarbantartást, kaszálást, hóeltakarítást, illetve ha a törvényi szabályozásnak semmilyen módon nem felelnek meg.

emlekhelyek az ut szelen 3Emlékhelyek az autópályákon

A Magyar Közút Nonprofit Zrt-vel ellentétben a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató Zrt. (korábban Állami Autópálya Kezelő Zrt.) kategorikusan megtiltja ezen kegyhelyek létrehozását. Ezt írja honlapján:

„A magyarországi gyorsforgalmi utakon elhunytak emlékére sokan szeretnének valamilyen tárgyat, virágot vagy mécsest elhelyezni, jellemzően azon a helyen, ahol maga a baleset bekövetkezett (például a leállósávon, vagy a szalagkorláton). Amellett, hogy az Állami Autópálya Kezelő Zrt. megérti ezt a szándékot, és osztozik a hozzátartozók fájdalmában, útüzemeltetőként nem tekinthet el attól a ténytől, hogy ez a tevékenység nem csak a megemlékezőkre, de az utakon közlekedőkre is óriási veszélyt jelent.” (forrás: https://www.nemzetiutdij.hu/)

Alternatív megoldás gyanánt az autópályakezelő 2010-ben autópályánként, autóutanként egy-egy kegyeleti emlékhelyet alakított ki, ahol méltó módon lehet tisztelegni a közlekedési balesetben elhunytak emléke előtt. Az M7-en pl. a töreki pihenőhelynél található. (forrás: https://www.sonline.hu/)

Motoros Védő Harang CsamShop motoros webáruház

Tagama

2005-ben szereztem A korlátlan jogosítványt, azóta 4 motor, és 250+ezer km van mögöttem. Könnyed, gurulgatós kezdetek után most már évente minimum 30.000 km-t közlekedem motorral, esőben-sárban, napfényben-nyárban, hóban-fagyban. Rengeteg tapasztalatom van, amit szívesen osztok meg bárkivel, aki elfogadja az ebből fakadó jótanácsokat.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük