Két legyet egy csapásra: Honda XL 750 Transalp 2023 teszt – VIDEÓVAL!
Előre beállított menetüzemmódok
A Honda XL750 Transalpon 5 menetüzemmód van: a SPORT, STANDARD (alap), RAIN (eső) és GRAVEL (murva) mód mellett van egy USER (felhasználói) üzemmód is. Ezekkel az előre beállított módokkal a Honda Állítható Nyomatékszabályozó (HSTC), az Egykerekezés-gátló (Wheelie Control) és a blokkolásgátló, a motorfék és a motorteljesítmény mértéke állítható be. A User módban maga a felhasználó variálhatja össze a saját ízlésének megfelelő adatokat.
Ezen a Transalpon már be volt állítva a USER mód, és az első utamon ezzel a beállítással vittem haza. Később átállítottam Standard módra, és nagyrészt az egész túra ideje alatt így használtam. Menet közben nem sikerült módot váltanom, így a Sport mód kipróbálása is kimaradt, terepen nem jártunk, és szerencsére az esőt is sikerült elkerülni – pedig más magyar motorosoknak ez nem jött össze ugyanakkor Horvátország másik részén.
Alacsony ülés
Az XL 750 Transalpot sokan kis Africa Twinnek is hívják, mert kétség kívül ugyanabba a kategóriába tartozik, minkettő túraenduro. Nekem a Transalp mégis sokkal barátságosabbnak tűnik. Bár az Africa Twint még nem próbáltam, csak üldögéltem rajta a szalonban, nekem magasabbnak tűnt, a tankja is nagyobb és mintha magasabban lenne a súlypontja. Amúgy ahhoz is lehet alacsonabb és magasabb ülést is rendelni és 850-870 mm között állítható az ülsémagassága.
A Transalpnak 850 mm az ülésmagassága, így a lábam teli talppal leért róla (még mindig 180 cm magas vagyok), így teljesen biztonságban éreztem magam rajta akkor is, amikor tologatni kellett a csúszós murván vagy egy emelkedőn hátrafele a parkolóban. Az üléspozíciója is kényelmes volt, a teszt 1750 kilométere alatt egyszer sem fájdult meg a hátam, és nem éreztem kényszert az üléspozíció váltásra.
Persze a nagy meleg miatt néha jól esett kiállni a nyeregből, amikor már szétültem a fenekem az autópályán, de mivel a lábtartó épp a tömegközéppontban, a sofőr feneke alatt van, így ez is egyszerű művelet (nem úgy, mint a Street Glide-on az előretolt lábtartóval).
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
Fogyasztás
A Honda Transalpnak – túraendurohoz híven – jó nagy tankja van, 16,9 liter üzemanyag befogadására alkamas. A gyári adat szerint 4,35 liter az átlagfogyasztása, de amikor a szalonban átvettem, már 4,6 litert mutatott az 5”-os TFT-kijelző. Hogy a túrán mennyi volt az átalgfogyasztás, arról nincs adatom, mert egy váratlan pillanatban „lenullázódott” a számláló, és onnantól 300 liter/kilométertől kezdett visszaszámolni.
Több mint 1500 kilométer megtétele után még mindig 19,3 literes átagfogyasztást mutatott a műszer, ami azért közelebb volt a valósághoz, mint a 300, de valószínűleg nem igaz. Már csak azért sem lehet az, mert a végelszámolássnál Stefivel egyeztettük a költségeinket, és ő 40 000 Ft-tal többet költött benzinre a Road Kinggel, mint én a Transalppal, szóval az ő 7-10 literes fogyasztásával szemben én az 5-6 literre saccolom az átlagomat (160 km/órás autópálya tempóval).
Hogy összességében hogy tetszett a Transalp?
Soha nem volt még velem olyan, mióta megvan a Street Glide 2011 óta, hogy arra gondoltam, hogy lecserélem egy túraendurora. Most viszont ez történt.
Amikor visszavittem a Transalpot a szalonba és átültem a saját motoromra, még el kellett ugranom a XI. kerületbe. Egész úton azon szentségeltem, hogy milyen szörnyűek a budapesti utak. A Transalpon fel sem tűnt, hogy rázna, simán siklottam át minden útegyenetlenségen.
A Street Glide-dal ezzel szemben, hatalmas csattanásokkal, pattogva, csörömpölve, a gerincemért aggódva mentem át a városon. És arra gondoltam – most először – hogy a Street Glide nem ide lett kitalálva. Ebbe a városba, vagy inkább ebbe az országba a Transalp való.
Az új modell ára 4.189.000 Ft.