Ha jajgatsz a fájdalomtól, befejezetlen marad a tetoválás!
Szerencsére, nem egy vendég tapasztalata a fenti kijelentés, napjaink valamelyik tetoválójánál járva. Ezt, a polinéz tetoválók tették annak idején, hiszen ha valaki félbeszakította a műveletet azzal, hogy megzavarja, a félkész mintát egy életen át viselhette, szégyenként.
Ilyen és ehhaz hasonló érdekességekről olvashatsz a Határtalan Régészet című folyóirat tematikus lapszámában, amelynek középpontjában az ősi tetoválások állnak.
A folyóirat a Móra Ferenc Múzeum gondozásában jelenik meg, s természetesen ha már ősi minták, szó lesz Ötzi-ről, akiről nemrégiben írtunk, s akinek testére varrt mintái gyógyító funkciót tölthettek be, illetve védelmező szerepük volt – mondta Keresztes Noémi Ninetta régész, a múzeum munkatársa, a 24.hu-nak adott interjújában.
Az említett polinéz népcsoport tetoválás-szokásai, elképesztőek voltak, hiszen például annyi mintát varrtak a bőrükre, ahány embert megöltek egy csatában – volt, akinek már nem fért a bőrére több, ezért a meglévő mintákra tetováltak.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. ![]() |
Vagy ott vannak a japán köztörvényes bűnözők, akiknek a bűneiket jelző szimbólumokat varrtak valamelyik jól látható testrészükre. A maoriknál pedig, az arctetoválásokat olykor olyan mélyre ütötték, hogy átszakadt az arcüreg is.
Az ősi tetoválások tehát, nem voltak veszélytelenek. Ha mondjuk egy dicső harcos túlélte a háborút, nem biztos, hogy a tetoválást is… Okozhatott végzetes bajt a sebek elfertőződése, a vérveszteség, vagy a már említett, átszakadt arcüreg is.
Szerencsére, manapság biztonságban érezhetjük magunkat, ha tetoválószékbe ülünk, már ha nem egy kontárhoz fordulunk, mert sok gondot okozhat ott is a fertőzés. Tehát, csak óvatosan!
Forrás: 24.hu, Határtalan Régészet
Fotó: hvg.hu