Navigáció gombokért
A motoron a kijelzők fényereje kulcsfontosságú paraméter. Ha a nap süti, egy gyengébbet nehezebb leolvasni. Nekem szerencsém volt ezzel a cuccal, de azóta sem láttam ilyen olcsón GPS-t sehol. Általában 15- és 20 000 forint között mozognak az árak alsó hangon, és ez az ár még jónak mondható, és kibírható összeg.
Ha megvettük a GPS-t, először tesztelgessük autóban való felhasználással. Mennyire „beszél mellé” – illetve, mennyire mutat hülyeségeket, mert motoron használva olyan sokat nem hallunk Andreából vagy Moha bácsiból, – mennyire veszti el leárnyékolt helyen a műholdak jeleit, mennyire hajlamos a lefagyásra, napfényben mennyire olvasható le a kijelzője stb.
Ha úgy gondoljuk, hogy hasznos, és jól működik, akkor következhet a motorra való felszerelés. Ennek legegyszerűbb módja egy univerzális, vízhatlan telefon/GPS tartó tok, mely egyben megoldja a készülék kormányra rögzítésének problémáját is, és egyben biztosítja annak védelmét az időjárás viszontagságai ellen. Ezek már néhány ezer forintért beszerezhető termékek.
Javasolt a GPS-t előtte belepróbálni a tokba, és megnézni, hogy a készüléken található töltő csatlakozás mennyire esik egybe a tokon található, töltőkábel kivezetéssel. Ez nagyon fontos szempont. Ha ezek nem stimmelnek, akkor elkezdődik a faragás, ami a vízhatlanság rovására megy.
Ezek a tokok rendelkeznek olyan rögzítő bilinccsel, mellyel könnyedén a kormány csövére rögzíthetjük a tartót úgy, hogy jól látható és könnyen kezelhető helyre kerüljön. Ha ezzel megvagyunk, már csak egy sarkalatos problémát kell megoldanunk, ami nem más, mint a GPS készülék áramellátása.
Szerencsésebbek már korábban rendelkeztek motorkerékpárjukon szivargyújtó csatlakozóval. Ha ez gyárilag nem volt beépítve, akkor manapság már ez is könnyen orvosolható, mert egy ilyen, vízhatlan csatlakozót is néhány ezer forintért vásárolhatunk, és könnyedén felszerelhetünk motorunkra.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
A dohányosok már minden bizonnyal régebben megtették, így nekik a GPS miatt már nem kell szerelgetniük, csak egyszerűen bedugják a GPS autós töltőjét az aljzatba, és mehet is a menet. Akinek szivargyújtó csatlakozó nincs felszerelve a motorjára, az vagy pótolja ezt a hiányosságot, vagy ráköti a töltőt a motorkerékpár elektromos rendszerére, ami már komolyabb szakértelmet igényel, mivel át kell alakítani annak csatlakozásait, ki kell építeni a kábel útját, gondoskodni kell a megfelelő szigetelésről. Kimondottan motorkerékpárokhoz való GPS-ekhez amúgy ilyen töltő dukál, amit fixen lehet telepíteni, így nem kell autós töltőkkel bajlódni.
Olvasd el, hogy járt NaNa a szivargyújtó csatlakozóval!
Az eddig leírt eset az egyszerűbb. Nálam ez kicsit bonyolultabb volt. Én nem szerettem volna ilyen zárt tokot, mert azért az ebben lévő ketyerét kezelni is nehezebb – ez az első kompromisszum – menet közben, és a kijelző olvashatóságán sem javít – második kompromisszum – a műanyag bugyi. Zárt tok hiányában viszont ha komolyabb eső ér, nem tudom használni a cuccot, – harmadik kompromisszum – el kell raknom azt zárt helyre, vagy ráhúzok egy nejlon bugyit, de ilyenkor szintén nem látom, merre kell menni. Azt azért megjegyezném, hogy ha valaki eléggé figyelt eddig, akkor már rájöhetett arra, hogy az említett kompromisszumok nem egyszerre jelentkeznek. Ez már pozitívum.
A neutrális, vízhatlan tokos tartót nem tudtam volna felszerelni a motoromra, mert egyszerűen nem fért volna el a kormányon se maga a tok, se a bilincs sem, így egészen más verziót kellett kidolgoznom.