Indulj a zöld úton! – Kawasaki Ninja 250R 2008 teszt
Amikor motorvásárlásra adtam a fejem, fel sem merült, hogy sportmotort vegyek.
Nemcsak azért, mert a társaságban mindenkinek choppere, cruisere volt, hanem mert a közbeszéd úgy tartotta, hogy egy V2-es 400-as praktikusabb egy kezdőnek. Előfordulhat, ugyanis, hogy 250-es sportmotor erősebb, és sokkal harapósabb. Gondoljunk csak arra, hogy Talma 125 cm3-es motorral versenyez.
Most már tudom, hogy a versenymotorok speciális tuningot kapnak, ezért sokkal erősebbek mint az utcai változataik. Azt azonban mindenképp megerősíthetem, hogy egy soros kéthengeres – bár sokkal jobban kell pörgetni – nagyobb teljesítményre képes, mint egy ugyanolyan hengerűrtartalmú V2-es. Ezért is ajánlják sokan az utóbbit a kezdőknek. Aki pedig most kezd motorozni, nem ért hozzá, arra hallgat, aki a környezetében van. Vagy ha körültekintőbb, elolvas néhány tesztet.
Az utóbbi évek egyébként sem kedveztek sportmotorra vágyó, alacsonyabb termetű, kezdő vagy női motorosoknak. Sok választásuk nem volt. Vagy vesznek 125-öst, amit akár hónapok alatt kinőnek, vagy marad a japán belpiacos, 400-as és az alkatrészproblémák. Aki esetleg bátrabb volt, felült egy 600-as gépre, amit még sok éves tapasztalattal is nehéz kimotorozni, nemhogy friss jogosítvánnyal.
A Kawasaki ebben az évben nagy ötlettel állt elő. Betömte a tátongó űrt egy olyan motorkerékpárral, amiről az avatatlan szemek soha nem mondanák meg, hogy csak 250-es. Külsőre olyan, akár nagyobb, szupersportos testvérei, a ZX-6R vagy a ZX-10R. Az új Ninja 250R-en ráadásul az első idomon nincs is feltüntetve a mérete, csak a farokrészre írták rá, hogy 250R – egész kicsi betűkkel. És ami még jó benne, hogy akár korlátozott jogosítvánnyal is vezethető.

Bizonyára az sem véletlen, hogy az Egyesült Államokban már régóta kapható (habár injektor helyett karburátoros) 250-es Ninja valóban nagy népszerűségnek örvend. Az ára baráti, a fogyasztása hihetetlenül alacsony.
| Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. ![]() |
Most, hogy már az amerikaiak is zúgolódnak a benzináremelkedés ellen, pedig náluk még mindig fele annyiba kerül, mint itt, talán még népszerűbb lesz. A kinti eladási statisztikák azt mutatják, hogy a 250-es Ninja vásárlóinak 62%-a kezdő motoros, és ebből 33% nő. Érdemes elgondolkodni ezen.

A teszt előtt ismerkedésképpen felültem az új gépre, és meglepődve tapasztaltam, hogy nem csak ránézésre, hanem ráülve sem tűnik kicsinek. A kormány távolsága 180 cm-es magasságom ellenére nagyon kényelmes, köszönhetően annak, hogy ezen a modellen magasabbra és szélesebbre tervezték a sportosabb modellekhez képest.
Ettől az üléspozíció is kényelmesebb, és egy esetleges városi araszolgatás esetében nem zsibbad el a kormányon való támaszkodástól a sofőr csuklója és tenyere.
Alacsonyabb sofőröknek is
A talpam hajlított lábbal tökéletesen leért a földre, tehát egy alacsonyabb vezetőnek sem kell fél lábon pipiskednie. A kezdő sofőröknél ugyanis a biztonságérzet alapvető feltétele, hogy mindkét oldalon leérjen a lábuk. Így egy esetleges egyensúlyvesztésnek nem lesz egyenes következménye a borulás.
A kis Ninja talán csak hátulnézetből tűnik igazán kicsinek, hiszen innen látszik, hogy a kis dög milyen keskeny. A sportmotorokhoz szokott szemnek furcsa lehet a motor vékony, 130/70-17-es hátsó virsli kereke.
Itt kell megemlítenem a műszereket is. A sportosságot hangsúlyozza a sportos fejidomba rejtve a középső, nagyobb átmérőjű kilométeróra mellett jobbról a fogyasztás visszajelző, balról a fordulatszámmérő. Utóbbi nagyon hasznos tud lenni az olyan „mazsoláknak”, akik általában 2-3000-es fordulaton pöfögnek egy V2-esen. Ez a kis sportmotor ugyanis – annak ellenére, hogy az alsó tartományokban jóval nyomatékosabbá tették – igazából 7-11000-es fordulatszám között talál igazán magára.

A hullámos féktárcsák, amelyek elöl 290-, hátul 220 mm átmérőjűek, a kétdugós féknyergekkel szintén a sportos haladást, de még inkább a sportos megállást vetítik előre. Motorozás közben már fény derült arra is, hogy a futómű is tökéletesen megfelel az igényeknek. A 37 mm átmérőjű Shova első villa, és az öt fokozatban állítható, hátsó Kayaba teleszkópok tökéletesen megfeleltek az igényeknek, egyik tesztelő kolléga sem panaszkodott a gyári beállításokra.
Műszaki adatok
Motor: folyadékhűtéses, négyütemű, soros kéthengeres
Lökettérfogat: 249 cm³
Furat x Löket: 62.0 x 41.2 mm
Kompresszióarány: 11.6:1
Szelepvezérlés: DOHC, 8 szelep
Maximális teljesítmény: 33 LE (24 kW) / 11000 fordulaton
Maximális nyomaték: 22 Nm / 8200 fordulaton
Üzemanyag ellátás: befecskendezés
Karburátor: ø28 mm x 2 (Keihin), dupla pillangószelep
Gyújtás: Digitális
Indítás: Elektromos
Kenés: Olajpumpás, nedves karter
Áttétel: 6-sebességes
Differenciálmű: zárt lánc
Kuplung: többtárcsás, nedves tengelykapcsoló, kézi váltóval
Váz típus: Diamond váz, acélcsőből
Villaszög / Utánfutás: 26° / 82 mm
Felfüggesztés:
első: 37 mm-es Showa teleszkópvilla 120 mm-es rugóúttal
hátsó: Kayaba Uni-Trak, gázrugós lengéscsillapítóval, 5 fokozatban állítható rugó-előfeszítés, 130 mm-es rugóúttal
Gumi: első: 110/70-17 M/C (54S), hátsó: 130/70-17 M/C (62S)
Fék:
első: szimpla 290 mm-es hullámos tárcsa, egyoldalas, két dugattyús féknyereggel
hátsó: szimpla 220 mm-es hullámos tárcsa, két dugattyús féknyereggel
Kormányzási szög: 35°
Méretek (H x Sz x M): 2085 mm x 715 mm x 1115 mm
Tengelytáv: 1400 mm
Hasmagasság: 135 mm
Ülésmagasság: 775 mm
Üzemanyagtartály: 17 liter
Száraz súly: 154 kg
Színek: lime zöld, fekete
Ára: 1 245 000 Ft

Bár az új kis Ninja elődjét, a ZZR 250-est nem volt módom kipróbálni, ezért összehasonlítani sem tudom, de hiszek a modell leírásoknak. Ugyanis a teljesen újratervezett 249 cm3-es, soros, kéthengeres, négyütemű motor teljesítményét a piaci igényekhez hangolva úgy módosították a tervezők, hogy az alsó és közép tartományokban nyomatékosabb lett, ami a teljesítménygörbe tetején némi visszaesést eredményezett.
Sportmotor fris jogsisoknak
A Kawasaki ezt a gépet a friss jogosítvánnyal rendelkezőknek, illetve azoknak szánja, akik a csillagászati méreteket öltő benzinárakon szeretnének spórolni azzal, hogy az autó helyett motorkerékpárral közlekednek. Számukra nem annyira a végsebesség, hanem a napi szintű, praktikus használhatóság számít. Márpedig a környező településekről a városba eljutni, majd a városi forgalomban ügyeskedni, szükség van a nyomatékos motorra és a rugalmas vezethetőségre.
Persze azért nem kell megijedni, hiszen az, hogy a kezdőket célozták meg ezzel a modellel, nem jelenti azt, hogy a kis Ninja nem megy. A Budakeszi-Zsámbék,Tök-Etyek környékén tett 100 kilométeres túra alatt egészen megbarátkoztam a ezzel a sportos modellel.
Jól gyorsul, jól lassul, a kanyarokat szinte magától veszi be. Nagyobb fordulaton úgy visít, mint egy igazi, nagy sportmotor. A végsebessége az érdi emelkedőn (felfele) 160 km/óra volt, ami szerintem több mint elég egy minden nap használatos motorkerékpárnál, miközben a pályán sem fogunk szégyent vallani vele.

A kis Ninja megvásárlását a Kawasaki a barátságos, 1 245 000 Ft-os ár mellett különböző akciókkal, kedvező hitellel, és egy eredeti Kawasaki motoros kabáttal segíti, így adva zöld utat a kezdőknek. Ha pedig az új Kawasaki tulajdonos néhány év múlva megszerezte a kellő rutint, a márkakereskedők garantáltan visszavásárolják a 250-es Ninját nagyobb Kawasaki vásárlása esetén.
Ha pedig még ez sem elég, a Kawasaki nagyobb nyári rendezvényein – a kunmadarasi gyorsulások, a kaposvári X-Treme Day vagy a Hungaroringen tartott Esti Motorozások – a hölgyek lefotóztathatják magukat a Ninja 250R mellett. A profi fotós által készített képek a CKM weboldalán fognak megjelenni, és ott szavazni lehet a legjobbakra.
Fődíj egy 4 oldalas fotósorozat a CKM Magazinban. Azt, hogy ki lett a Ninja 250R arca, az augusztus 22-i II. Kawasaki Lime Party-n tudjuk majd meg. Ha pedig már belejöttél a vezetésbe, még az is lehet, hogy jövőre külön Ninja 250R kupa is lesz a ZX kupa mellett…



