MotorokMotorozás

Mi a teendőm, ha motort vettem? – adásvételi, kötelező, eredetvizsga, átírás

ÁTÍRATÁS

Tehát megvan a motor, az adásvételi szerződés, a forgalmi, a törzskönyv (ha van), és az eredetvizsga sikerességéről szóló dokumentumunk. Amire szükségünk lesz még: személyi igazolvány és lakcímkártya, anélkül el se induljatok! No meg némi készpénz, vagy a bankkártyánk.

Ha minden rendben van a papírokkal és az ügyintéző is érti a dolgát, legfeljebb 20 perc alatt már a kezünkben van a névre szóló ropogós friss forgalmi! A törzskönyvre egy kis időt várni kell, mert postai úton közvetítik ki, tértivevényesen. Célszerű bankkártyát használni, mert különben az ügyintézés közepette még a postára is szaladgálhatunk a csekkekkel és addig semmit nem kapunk vissza, amíg vissza nem jöttünk a befizetést igazoló szelvénnyel.

Apropó, befizetés! Vannak kötelezően fizetendő díjak, mint az új forgalmi, törzskönyv és a vagyonszerzési illeték. Utóbbi kalkulátor szerint lehet kiszámolni, mert függ a jármű évjáratától és teljesítményétől. A forgalmi 6.000 és a törzskönyv is 6.000 Ft.

motorkerekpar forgalomba helyezes csajok a motoron vagyonszerzesi illetek

KÉP: Vagyonszerzési illeték – Forrás: https://www.biztoshely.hu/gepjarmu-atiras.html

GRATULÁLOK! MOST MÁR A NEVEDRE KERÜLT AZ ÚJ MOTOROD!

De, sajnos, egy valamit nem tudunk kivédeni. Vannak olyan helyzetek, ami Andival esett meg:

Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik.
Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé!
Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book.
5 lépés a motorozás felé ingyenes e-book

“Sziasztok, egy kis segítségre lenne szükségem. Lenne egy motor, amit lefoglalózott ma a férjem. Egy idős bácsié volt (legyen mondjuk Szabó Péter), aki kivonatta ideiglenesen a forgalomból 2018-ban, mivel egy munkahelyi baleset során megsérült a keze és már nem bírta húzni a gázt. Közben “eladta” a sógorának a motort, erről van adásvételi is, tehát a jelenlegi tulajdonos mondjuk Nagy Béla. De ő végül nem használta a motort és nem is helyezte forgalomba. Közben lejárt a műszaki idén, amit megújíttatott, de nem lett forgalomba helyezve, mert eladásra kerül végül a motor.

Kicsit fura helyzet, de gondolom nem egyedi. A kérdésem az lenne, ilyen helyzetben, ha az eladó Nagy Béla, a forgalmi Szabó Péter nevén van, de nekem van egy adásvételi Béla és Péter között illetve az új adásvételi Péter és a férjem között, továbbá a műszaki vizsgáról a műszaki adatlap, amiben ott van a 2022-es lejárat, akkor ez elegendő az átíráshoz és az eredetvizsgához? Végülis minden le van dokumentálva, annyi csak, hogy a forgalmi jelenleg nem a mostani eladó nevén van, hanem az előző tulajdonosén.”

Mikor az eladó olyannal jön, hogy kivonatta, de közben el is adta a havernak, de az nem íratta át 2 év alatt sem… Ilyen esetben mi a teendő? Ha csak nincs valami jó kontaktod, és bevállalod hivatalos háttértudás nélkül, megszívhatod. Sajnos semmilyen hivatalos módja nincs, hogy ezeket biztosan leellenőrizd (ezért is írtam feljebb, hogy ki tudja mennyire naprakész a gépjármű-ellenőrző szolgáltatás információi).

Ha több kézen ment át a jármű, annyi adásvételi kell, hogy legyen nálad! Mert honnan tudod, hogy nem lett-e mégis valamilyen módon lejelentve mondjuk az eladás és csak a vevő nem íratta át… Szóval vevő eladta x-nek, x eladta Neked (ezt lehet ragozni akár 6 szerződésen keresztül is!). Meg itt jön az, hogy kinek kellett volna biztosítást fizetnie, mert az ideiglenes kivonás maximum 6 hónapig érvényes, utána automatikusan megszűnik és külön kell bemenni meghosszabbítani 2.300 Ft-ért. (Ugyanennyiért lehet idő előtt megszüntetni is.)

Ilyenkor szóba jöhet, hogy mi van akkor, ha a hatóság kitiltotta forgalomból a fedezet hiánya miatt? Mellesleg erről a rendszerben szereplő tulajdonost többször is értesítik, szóval ha ilyen történik, tudnia kell erről az eladónak… Ha ezt a tényt nem közli, és kiderül az okmányirodában, Te még elállhatsz a vásárlástól, viszont ha nem hajlandó a jogszabályilag meghatározott 14 napos elállási időben visszavenni a járművet, jogi útra terelhető a menet, másképp nem megy.
Sajnos sok a szarházi, és nem tudunk mit tenni, hogy 100%-osan kivédjük az ilyen helyzeteket.

Remélem tudtam segíteni!

Ha esetleg kérdésed van, írj hozzászólást vagy e-mailt és megpróbálunk megoldást találni rá!

Páros motoros karkötők a CsamShopban

ekime6

29 éves, 3 gyermekes anyuka vagyok. 2017-ben végeztem gépjárművezető szakoktatóként a Nyíregyházi Egyetemen, gyakorlati- és elméleti oktatóként, ABCDE kategóriában. 2010 óta a szakmában mozgok. Többek között autósiskolánál és műszaki vizsgabázison is dolgozom.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük