Gyors segítség a bajban a BMW segélyhívó rendszere!
A balesetekhez és veszélyhelyzetekhez riasztott mentőegységek gyorsaságán emberéletek múlnak, a motorkerékpárosok esetében pedig mindez hatványozottan igaz. A BMW Motorrad éppen ezért elkészítette a bajor gyártó által immáron több évtizede tökéletesített intelligens segélyhívó rendszer („Intelligent Emergency Call”) motorkerékpárokra kifejlesztett változatát, amelynek célja, hogy egy esetleges baleset esetén a lehető leggyorsabban megérkezzen a segítség.
Súlyosabb közlekedési balesetek esetén a járműbe integrált segélyhívó berendezés élet és halál között dönthet.
A 2011-ben bemutatott koncepciót Európa-szerte számos BMW modell és mentőszervezet részvételével tesztelték, a technológiának köszönhetően pedig a mentőegységek átlagosan 40-50 százalékkal gyorsabban kiérkeztek a riasztás helyszínére.
Az átfogó tesztelést felügyelő Európai Bizottság becslései szerint az intelligens segélyhívó rendszer évente 2 500 ember életét mentheti meg az utakon és mintegy 26 milliárd eurót takaríthat meg.
Az intelligens segélyhívó rendszert Európában először 1999-ben kínálta BMW modellbe építve a bajor gyártó, majd 2007-ben a BMW Group intelligens segélyhívó központok országhatárokon is átívelő nemzetközi infrastruktúrájával bővítette ki a biztonsági rendszert.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
2018-tól az intelligens segélyhívó rendszer mindegyik új autóban kötelező alapfelszereltség lesz. A BMW és a BMW Motorrad közötti szoros együttműködésnek köszönhetően a technológia motorkerékpárokra kifejlesztett változata 2017-től várhatóan már az első kétkerekű járművekhez is elérhetővé válik extrafelszereltségként.
Műholdas helymeghatározás a mentőegységek tökéletes útbaigazítása érdekében
Baleset és veszélyhelyzet esetén az intelligens segélyhívó rendszer – amely automatikus és manuális segélykérésre egyaránt képes – a jármű pontosan meghatározható helyzetét is elküldi a BMW területileg illetékes segélyhívó központjának. A koordináták mellett a rendszer az adott ponthoz vezető útvonalat és az utazás tervezett irányát is megadja, a mentőegységek így még a legbonyolultabb autópálya-csomópontokban is könnyedén, elsőre megtalálják a riasztás pontos helyszínét.
Folyamatos mobilkapcsolat a gyárilag integrált mobilkommunikációs egységnek köszönhetően
Az intelligens segélyhívó rendszer működéséhez mobilkapcsolatra van szükség, amelyet a motorkerékpárba gyárilag integrált mobilkommunikációs egység folyamatos készenlétben tart. A mobilkapcsolathoz nincs szükség dedikált szolgáltatóra, egy elérhető szolgáltató azonban elengedhetetlen. Az intelligens segélyhívó rendszert a BMW Motorrad rövid időn belül Európa összes országában elérhetővé teszi.
Az intelligens segélyhívó rendszer háromféle forgatókönyv szerint dolgozik
1. forgatókönyv: automatikus segélykérés súlyos esés vagy súlyos baleset esetén
Az intelligens segélyhívó rendszer azonnal, késleltetés nélkül segélykérést küld a BMW területileg illetékes segélyhívó központjának, amelynek munkatársa a mentőegységek érkezéséig folyamatos beszédkapcsolatot igyekszik fenntartani a sérülttel. A mentőegységek riasztására mindenképpen sor kerül, még akkor is, ha a segélykérés küldőjével nem sikerül felvenni a beszédkapcsolatot.
A motorkerékpár műszerfalán eközben egy visszajelző lámpa, valamint egy hangjelzés hívja fel a figyelmet arra, hogy a riasztás megtörtént. Ez esetben a sérült nem tudja megszakítani a segélyhívást.
2. forgatókönyv: automatikus segélykérés kisebb esés vagy kisebb baleset esetén
Az intelligens segélyhívó rendszer ez esetben 25 másodperces késleltetéssel küldi el a segélykérést a BMW területileg illetékes segélyhívó központjának. Amennyiben a baleset nem olyan súlyos, hogy mentőegységre van szükség a helyszínen, a motoros 25 másodpercen belül egy gombnyomással megszakíthatja a segélyhívást. A 25 másodperc letelte után a rendszer az 1. baleseti forgatókönyvet lépteti életbe. A motorkerékpár műszerfalán egy visszajelző lámpa, valamint egy hangjelzés hívja fel a figyelmet arra, hogy a riasztás megtörtént.