Sivatagi cserjéből készített gumiabroncsot a Bridgestone
A Bridgestone Corporation bejelentette, hogy sikeresen kifejlesztett és legyártott egy olyan gumiabroncsot, amely természetes gumi összetevőit 100%-ban guayule-ből, egy száraz területeken honos sivatagi cserjéből nyerte.
Ez az innováció nagy előrelépést jelent a Bridgestone azon környezetvédelmi célkitűzése felé, hogy 2050-re minden általa gyártott gumiabroncs 100%-ban fenntarthatóan előállított alapanyagból készüljön.
Növekvő kereslet, véges erőforrások
A világ népessége megállíthatatlanul növekszik: jelenleg 7,3 milliárd ember él a Földön, de 2050-re 9 milliárdnál is többen leszünk egy véges erőforrásokkal rendelkező bolygón.
A populáció növekedése a fejlődő gazdasággal rendelkező országokban – így Kínában és Indiában – drámai hatást gyakorol a motorizáció előrehaladására is. Az Egyesült Államokat is megelőzve ma már Kínában vásárolják meg és helyezik üzembe a legtöbb új autót, 2015-ben várhatóan mintegy 20 millió darabot.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
A természetes gumi, vagyis a kaucsuktermelés is összetett képet mutat. A természetes kaucsuk világszerte az abroncsok előállításának elsődleges nyersanyaga, ami hatalmas mennyiségben kerül felhasználásra. Jelenleg a természetes gumi kb. 90%-át a főként Délkelet-Ázsia trópusi vidékein honos Hevea brasiliensis kaucsukfából termelik ki.
A kaucsuk kínálatot jelentősen befolyásolják a kaucsukforrások lelőhelyeire jellemző szélsőséges időjárási viszonyok, így a jelentős károkat okozó monszunesők. A természetes gumi ráadásul tőzsdei árucikk, így annak árfolyamára hatást gyakorolhat a tőzsdei spekuláció is.
Nem véletlen tehát, hogy a Bridgestone, a világ piacvezető gumiabroncs gyártója már évek óta keresi a természetes gumi alternatíváját, amellyel hosszú távon és fenntarthatóan pótolni tudja majd a gumiabroncsok elsődleges nyersanyagát, ezzel is mérsékelve a természetes kaucsuk kitermelés egyes vidékekre nehezedő koncentrációját és környezetterhelését.
Zöld abroncs egy fenntartható világért
A most előállított „zöld” gumiabroncs – amelyet a Bridgestone Egyesült Államokbeli bioabroncs-gyártási K+F központjában kísérleteztek ki – egy valóban nemzetközi kutatás-fejlesztési projekt eredménye, amelyet a vállalat Rómában található gyárának innovációi alapoztak meg. Az olasz egység ugyanis már 2015 nyarának elején kísérletezett olyan személygépkocsi-abroncsok előállításával, amelyekben az abroncsok összes jelentősebb kaucsuk összetevőjét – köztük a futófelületet, az oldalfalat és a perem töltőanyagát – természetes, a Bridgestone által termesztett és kitermelt guayule-ból nyert anyaggal helyettesítette.
A guayule cserje főként az Egyesült Államok délnyugati államaiban és Mexikóban nő, és a belőle készült természetes gumi hasonlít a Hevea brasiliensis kaucsukfából kitermelt természetes, növényi eredetű alapanyagra. Mivel a guayule cserje a Hevea brasiliensis kaucsukfával ellentétben nem trópusi vidékeken, hanem elsősorban száraz területeken nő, a guayule-ból nyert gumi továbbfejlesztése az elképzelések szerint hozzájárul majd a természetes abroncs nyersanyag beszerzési források diverzifikáltabbá tételéhez.
2050-re 100%-ban fenntartható alapanyagokból előállított abroncsok
A Bridgestone tovább folytatja guayule cserjék természetes gumi összetevőire épülő K+F tevékenységét. A vállalat kutatásainak célja a jövőben a cserjék természetes gumitartalmának optimalizálása, az ebből az alapanyagból készülő abroncsok alkalmazási lehetőségeinek szélesítése, több és összetettebb abroncs típusoknál való alkalmazásának kifejlesztése lesz.
A vállalat hosszú távú környezetvédelmi célja, hogy 2050-re minden Bridgestone gumiabroncs 100%-ban fenntarthatóan előállított nyersanyagból készüljön.