Csajok a motoron 1960-ból
Olvassunk most részleteket Pataki Mária írásából, élvezzük sajátságos kifejezésmódját, mely jól tükrözi a korszakot:
„Az autó –és motorsport női híveinek eggyel több tavaszi gondja van, mint a férfiaknak. Azzal is kell törődniük, hogy mit vegyenek fel? …Az autós, motoros lányok és asszonyok öltözködése elsősorban a célszerűség követelményeinek kell, hogy megfeleljen – bár nem hanyagolhatják el a csinosság szempontjait sem…
Aki bizonyos fokig ki van téve az időjárás viszontagságainak, természetesen helyes, ha nadrágot visel. (Bizony, ez korántsem volt egyértelmű! – a szerk.). A mai divatnak a felhajtó nélküli, bokáig érő vagy boka felett végződő nadrág felel meg.
Bár a nadrág autó- és motorsporthoz kétségkívül praktikus, csak 25 éven aluli, jó alakú lányoknak és asszonyoknak ajánlhatjuk jó szívvel. Hozzá csinos a halászblúz, akár lezseren viselve (ezt motorra nem ajánljuk), akár úgy, hogy az alsó bőségét befűzött gumizsinór fogja össze…
A jó meleg kardigán vagy a divatos, vastag „mackókötésű” gyapjú vagy műszál sportpulóver nélkülözhetetlen! S bár a pulóver önmagában is jól öltöztet, a kabátot nem helyettesíti, mert a levegőt átengedi. Szükséges tehát egy kulikabát, amely nem csak sporthoz, hanem hétköznapi utcai viselésre is alkalmas…
Ha galléros, legyen magasan gombolódó, de készülhet egybeszabott kapucnival is. Legjobb a ballonanyag, mert ez könnyű, a szelet mégsem engedi át, és jól alá lehet öltözni, de lehet bőrből, műbőrből, kordbársonyból vagy lódenből is…
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
A sál vagy kendő fontos kiegészítője a sportöltözéknek, akár viselője frizuráját óvja a portól, akár torkát a meghűléstől (Figyeljük a sorrendet! – a szerk.). A kendőt jobb hátul megkötni, mert így jobban takarja a hajat is, a torkot is. A hajat védi a kabát ballon anyagából készült, a blúz anyagával bélelt kendő, amely a nyakon gombolódik.
A mintegy 15 cm széles, ferdén-szabott pánt szorosan fejre csavarva megtűzhető. Megfelel a kötött sport sapka is. Csak annyit jegyezzünk meg, hogy nem szép keverni a sapka- és sálfajtákat. Vagy legyen mindkettő gyapjúból, vagy viseljünk két – színben és mintában összeillő – kendőt, egyszerre.
Nem szabad elfeledkezni a többi – öltözéket kiegészítő – darab összhangjáról sem, elsősorban mert igényesek vagyunk önmagunkkal szemben, másodsorban mert az autós és motoros nem tovasuhanó színfolt, néha gyalogos, a gyalogosok között.
Angolos öltözékhez angolos kiegészítő darabok illenek: lapos sarkú sport- vagy sportos cipő, bőr vagy bőrt utánzó kesztyű (semmiképpen sem nylon!), s kisebb vagy nagyobb bőr, vagy műbőr sporttáska, amelyben elfér minden személyi holmi, a nylonzacskóba csomagolt tízórai, sőt, még valamilyen tartalék ruhadarab is.”
Jókat derültünk az elmúlt percekben, de ne feledjük, elődeink igyekeztek a lehetőségekhez képest „motorosan” öltözni, szem előtt tartva női vonalaikat, akárcsak többségünk. Egyszer a móka kedvéért felöltözhetnénk a fent leírt módon egy verseny erejéig! A szigorúan nylonzacsiba csomagolt zsemle mellőzéséért büntetőpont jár!