Saját felszerelés: Büse versus Mugen Race cordura ruha teszt
A két márka közül a Büse név itthon inkább ismeretlen, de öreg motorosok tudják, hogy tartós, jó márka, a Mugen Race közismertebb, de a vélemények megoszlanak, a gyártónak hol ilyen, hol olyan tartósságú darabokat sikerül összeraknia.
A két kabát
A Büse a bécsi Louis motorboltból 2002 decemberben lett vásárolva, a Mugen Race pedig 2013-ban, a nagy tavaszi motorkiállításon, mindkettő leértékelős akcióban. Árban nagyjából ugyanott voltak, de érdemes hozzágondolni, hogy 2002-ben a tizenöt-tizehatezer forint és 2013-ban ugyanaz a tizenhatezer forint más értéket jelent.
A két ruha közti különbség a szabás típusa, a Büse egy hosszabb túrázásra alkalmasabb, hosszabb fazon, mindennapi használatra vettem, úgy tervezve, minél tovább tudjak benne járni tavasszal-nyáron-ősszel. A rövid Mugen Race-t direkt azért vettem, mert rövidebb és szellősebb, jópofa mintája van, nyári csajos darabnak terveztem… mégis az öreg Büse kabátot jobban szeretem, jobban bevált.
Nézzük az összehasonlítást!
A két kabát vízállósága kb. ugyanannyi ideig bírta, mint ahogy a cordura kabátok bírják: kb. másfél-, két évig bírják ezek a ruhák, ha kézzel, szappannal, vagy a hozzájuk vásárolható direkt cordura mosásra kitalált mosószerrel mossuk őket.
Érdemes tudni, hogy a lélegzős-vízlepergetős tulajdonság egy mikrofilm-szerű perforált réteget jelent, ami idővel (mosógépbe tuszkolással) sérül. Megeszi az napfény UV-je, fizikailag elkopik, elfogy. Tudomásul kell venni, hogy a textilruhák vízállósága nem örök élet, és ha már nem vízálló, nyugodtan moshatjuk őket a mosógépben az impregnálós mosószerrel (kivéve belőle a protektorokat természetesen).
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
A lehető legegyszerűbb és legolcsóbb cipő impregnálóval átfújva több réteggel (Deichman 800 Ft/fújós flakon) ismét valamennyire menthetünk a helyzeten. Rövid könnyű záport már nem éljük bennük túl szárazon, de arra még alkalmas lehet, hogy az eső elől menekülve viszonylag rövid idő alatt még szárazon kerüljünk fedett helyre.
A ruha szellőzése, lélegzése
A Mugen kb. két évig volt üzemszerűen működő (vízállóság közben szellőzés), a Büse majdnem két és fél évig bírta, lehet tovább is bírta volna rendszeres impregnálással, ha nem teszem be a mosógépbe, amikor elkezdett átázni. A Mugen menet közben jobban szellőzik, ez hirtelen lehűléskor kellemetlen lehet, ha nincs nálunk aláöltöző vagy a bélése. A Büse stabilan szélzáró, komfortos, fázósaknak bátrabban ajánlom.
Bélések, zsebek
Mindkét kabátnak van termo bélése, kicipzárazható verzióban. A Büse ruhán nincs külön szellőzőnyílás, a Mugenen van, de ez a kabát béléssel együtt is maximum október végéig komfortos. A Büse szellőzők nélkül december közepén is jó volt, nem érzem a cipzárak mentén huzatot a ruhában, nagyon ügyesen vannak alászabva a bélés megoldások.
A Büse világosszürke színe, a kevesebb szellőzés és a hosszabb fazon ellenére nyáron is komfortosabb viselet, mert a fekete Mugenban gyakorlatilag a lámpánál ácsorgás közben pillanatok alatt felforr az ember a forró betonon a tűző napsütésben. Ugyan a Mugen kellemesen szellőzik menet közben, de ha lehűl az idő a nyílásokat hiába húzza be az ember, mégis menet közben átszűrődik rajta a menetszél. Ha nem vagy aláöltözve legalább egy vékony pulcsi szintjén, inkább huzatos a ruha, nem csillapítja a hűvös csonthűtő szelet. A Büsében nagyobb a hőstabilitás, a Mugenben meg az időjárással együtt váltakozik a zimankó és a gatyarohadás.