A megújult nagyágyú: BMW R1300 GS 2024 teszt – VIDEÓVAL!
A BMW GS az a sorozat, amit senkinek nem kell bemutatni. Mindig is toronymagasan az első helyet foglalta el eladásban a nagy túra motorok körében, talán ebből a típusból szaladgál itthon is a legtöbb modell.
A GS család a pályafutását a 2000-es évek előtt egy 1100 ccm-es modellel kezdte, majd követte az 1150 GS. Amelyik már igazán népszerű volt, az az 1200 GS, amely 2004-2018 között volt kapható. Persze voltak időközben is változások, fejlesztések mind esztétikailag mind motorikusan, de a 2018-2024 között kapható 1250 GS esetében sem voltak akkora változások és fejlődések, mint most az 1300-as modell esetében. Persze a motor hengerürtartama ismét növekedett az évek során, viszont a régi jól bevált lámpacsoportot lecserélték, ami elsőre elég nagy felháborodást keltett az ősidők óta fanatikus GS rajondók körében.
A külcsin változott a legtöbbet és ez egyben a legmegosztóbb pontja is a motornak. Ettől volt hónapokig hangos az internet, mindenkinek meg volt róla a véleménye. Általánosságban elmondható, hogy akinek még nem volt GS-e és az eddigi túl “retrónak” hatott már, annak bejön ez az új dizájn, a régi 1200 és 1250 GS tulajok többségének viszont nagyon idegen ez a látvány. Nekem bejön az új lámpa, szerintem sikerült ismét egyedit alkotni, pár év múlva meg már úgy is meg fogja szokni mindenki más is.
A motor méretei nem sokat változtak, ellenben egymás mellé állítva a régi és az új modellt, sokkal karcsúbbnak és keskenyebbnek hat, de ez csak az esztétika miatt van így. Mindenesetre én örülök, egy sokkal barátságosabb motor kinézetét kelti, végre nem egy robosztus tank dominálja a motort.
Az első index bekerült a kézvédőbe, ami esztétikailag remek találmány, viszont aki szeretne terepen is motozoni, annak ez egy elég nagy hátrány. Jó hír, hogy felárért ugyan, de kérhetjük a jól bevált helyre is az indexeket. A hátsó féklámpa és az index is összeintegrálástra került, ami viszont szerintem borzalmas ötlet. Magát a fékezést jobban látni, de egyrészt az autósok nem ott várják a féklámpát, másrészt, amikor fékezünk és irányjelzünk közben, azt még én se látom rendesen, nem hogy egy erre felkészületlen autós.
Maga a vezetési élmény parádés, amint elindulunk már nem is érződik ez a 230 kg-os súly. A széles kormány miatt könnyű vele fordulni és kanyarodni. Mivel tele van elektronikával, nagyon könnyű vezetni. Nem beszélve az adaptív tempomatról, ami pályázás közben sokat segít, illetve mivel a motornak annyira jó az egyenesfutása, akár le is dőlhetnénk hátra pihenni egyet menet közben.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
Road programban azért túl sok meglepetést és dinamikás nem fog adni a motor, de amint átkapcsoljuk Dynamic Pro állásba, megkapjuk az összes erőt, és egy sokkal közvetlenebb, idegesebb gázreakciót, amivel már szerpentinezés közben is lehet valamit kezdeni.
Nagy modellváltás: az esztétikum után a motor a második pont, ami jelentősen változott az elődmodellhez képest. 1300 ccm-re nőtt a hengerűrtartalom, 107 kw-ra és 145 lóerőre lőtt a teljesítmény. Mindemellé csökkent a súly is 10-15 kg-mal, így jogosan gondolnánk, hogy érzésre is erősebb lett az új modell. A gyakorlatban ez az erőnövekmény nem igazán érződik a mindennapokban.
Nekem, aki eddig még nem vezetett GS-t, elsőre meglepő volt ez a rengeteg nyomaték, az érzés, ahogy bármilyen sebességfokozatban rányúlok a gázra és nyomatékból megindul, az fergeteges. Ellenben a 145 lóerőt már nem igen érezni. Persze egy előzést bármikor végre tudunk hajtani és bőven 200 felett van a végsebesség, de városban, vagy dinamikusan közlekedve nem éreztem olyan kirobbanó erőt. Ez főleg a motor súlyából és karakteréből adódik.
A tesztmotor kapott egy Akrapovic kipufogót, amivel nagyon jó, mély, dörmögős, néha visszadurrogós hangja volt. Nem túl hivalkodó, de kellően hangos.
Hidraulikus működtetésű, 6 sebességes váltó, ebben nincs nagy újdonság. Pontosan olyan, mint az elődmodelleknél. A tesztmotor fel volt szerelve gyorsváltóval is, ami remekül működött, mind alacsony, mind magas fordulatszám tartománynál pontos volt. Maga a váltókar határozottan járt, a megszokottól kicsit nagyobb erőbefektetés váltani vele (főleg az 1-es és 2-es fokozatnál). Wz nem egy olyan motor, ahol egy vékony tornacipőben elindulsz motorozni, mert a váltó hamar kikoptatná a vékony anyagot.
Az 1300-as GS nagy újdonsága az első EVO-Telelever és a hátsó EVO-Paralever futómű. Mivel ez a futómű egy minden paraméterében elektronikusan állítható futómű, panaszunk nem lehet rá, mindenki személyre tudja szabni.