EseményekHírekMotorverseny

Zanócz Noel sporttörténelmet írt: Ő lett Magyarország első motokrossz-világbajnoka

Az elmúlt hétvégén, 2024 július 12-14. között a hollandiai Heerdeben rendezték meg a junior motokrossz-világbajnokságot (FIM Junior Motocross World Championship, ahol három kategóriában indultak a versenyzők: 65-, 85- és 125 cm³-es motorokkal álltak rajthoz. A világbajnoki cím egyetlen verseny alapján, két futam alatt dől el ezen a hétvégén, és ezúttal egy magyar srác, Zanocz Noel győzedelmeskedett a 125 cm³-es kategóriában.

A helyszín egy professzionális, állandó létesítmény Hollandia közepén, az arnhemi MXGP pályától mintegy 50 km-re északra. 2008-ban Heerde-ben rendezték meg a junior világbajnokságot, ahol Jeffrey Herlings lett a 85 köbcentisek világbajnoka. A verseny a motokrossz jövő sztárjainak bemutatója, a korábbi győztesek között olyanokat találunk, mint Tim Gajser, Jorge Prado, Maxime Renaux, Pauls Jonass és Jago Geerts.

Remek ugródeszka ez a verseny a profi motokrossz világába való bekerüléshez és az MXGP hétvégékhez hasonló hangulatú versenyzés megtapasztalásához. Ez az a verseny, ahol a gyári megfigyelők is figyelik a legjobb versenyzők fejlődését.

A 2023 júliusában a romániai Bukarest melletti TCS Racing Parkban rendezett, nagy népszerűségnek örvendő esemény után a Heerde-i klasszikus erdei homokos pályára való költözés újabb nagyszámú versenyzőt hozott a szezon legnagyobb junior versenyére. A romániai találkozón a francia Mathis Valin lett a junior világbajnok a 125 köbcentisek között, a lett Patricks Cirulis pedig megnyerte a 65 köbcentisek világkupáját.

A holland Dani Heitink, aki a Dutch Masters-t is megnyerte, junior világbajnok lett a 85 köbcentis géposztályban, és 2024-re feljebb lépett a 125 köbcentis géposztályba. Franciaország csapata 2023-ban a 3. helyen végzett az USA és Lettország előtt, így igazi nemzetközi világbajnoki hangulat uralkodik ezen a hihetetlen eseményen.

Az idei versenyhétvégén egyetlen magyarként Zanócz Noel képviselte hazánkat, hogy a 125 cm³-es kategóriában 23 társával versenybe szálljon. Noel hónapokig készült erre a megmérettetésre a nehéz, homokos pályán.

Az időmérő versenyen 86 résztvevő indult, akik közül a leggyorsabb 40 jutott a döntőbe. Ezen a futamon Noel összetett első helyet szerzett. A rajt után a nyolcadik helyre sikerült beállnia, de gyorsan feljött a második helyre, ami után az ötödik körben a csapattársát megelőzte és magabiztos előnnyel nyerte meg a futamot.

A második futamban egy rossz rajt után a harmadik kanyarban hibázott, így a huszonkettedik helyről kellett felküzdenie magát az élmezőnybe. Háro körrel a verseny vége előtt sikerült 4 mp-re csökkenteni a különbséget az első helyezettől, de mivel a második hely is világbajnoki aranyérmet jelentett számára, inkább a biztonságra törekedett. Végül összetettben másodikként fejezte be a futamot, ezzel első magyarként szerezett világbajnoki aranyérmet motocrossban 125 cm³-es kategóriában.

340.0Francisco Garcia OcañaESPSpainGASGASSpainRFME

Ugyanezen a hétvégén zajlott a FIM Ride Green Cup is, ami egy szórakoztató módja annak, hogy megmutassuk fiatal versenyzőinknek, milyen fontos a fenntartható gyakorlatok beépítése a sportágukba, és hogy átfogó képzést kapjanak arról, hogyan lehet ezt megvalósítani. A program egy olyan témára épül, amely mindig jelen van a Világunkban. Idén a 2024-es környezetvédelmi világnap mottóját követve a #GenerationRestoration a jelmondat, amely a földek helyreállítását, az elsivatagosodást és az aszályokkal szembeni ellenálló képességet támogatja.

Ride Green Cup 2024

A 2024-es Ride Green Cup tevékenységei három fordulóban zajlottak

1. forduló: A FIM Ride Green Cup versenyinformációkat tartalmazó táblát helyeznek el a paddockban. A verseny ideje alatt a csapat minden tagját – beleértve a versenyzőket, szerelőket és a személyzetet – arra bátorítják, hogy a tábla aláírásával és az Instagramon a megadott hashtag használatával megosztandó képek vagy videók készítésével bizonyítsák elkötelezettségüket. A zsűri összeszámolja a posztok/történetek kedveléseinek számát. A legtöbb kedvelést és posztot kapott csapat megnyeri a fordulót. A forduló célja, hogy felhívja a figyelmet a közösségen belül, és pozitív hatással legyen a követők és rajongók körében.
  2. forduló: Ez a forduló a csapat helyes környezetgazdálkodásán és a FIM Környezetvédelmi Szabályzatának való megfelelésen alapul, beleértve többek között a mosóhely megfelelő használatát, az újrahasznosítási pontokat, a környezetvédelmi szőnyeg használatát, a hulladék és a zaj csökkentését. Ismét a zsűri értékeli az egyes csapatokat.
  3. forduló: A Heerde MX pálya a madárvédelmi irányelv által szabályozott Natura 2000 védett területen található, amely tíz védett madárfajnak ad otthont. A résztvevőket arra ösztönzik, hogy a megfelelő hashtagek használatával ismét osszák meg a pálya körüli természetet és biológiai sokféleséget, például a madarakat, rovarokat, fákat, folyókat, tavakat és élőhelyeket népszerűsítő fotókat és videókat. A zsűri mindhárom fordulóban beérkezett pályamunkákat értékeli, és a legmagasabb pontszámot elért résztvevőt nyilvánítják a kupa győztesének, aki a dobogóra kerül.

Forrás: Facebook, FIM