Meddig számít frissen gyártottnak egy gumiabroncs? – a szakértő válaszol
A Continental álláspontja szerint a megfelelően tárolt, 3-5 éve gyártott abroncsok is ugyanolyan teljesítményűek, mint a gyártósorról most lejövő abroncsok, azonban vásárláskor és a gumiabroncsok cseréje során érdemes a DOT szám mellett figyelembe venni az abroncs keménységét, a futófelület mélységét, illetve az abroncson található további jelzéseket is
A téli szezon beköszöntével gyakran a gumiabroncsok cseréjének is eljön az ideje. Ebben az időszakban sok motorosban vetődik fel a kérdés, hogy a 3, esetleg 5 éve gyártott abroncsok hasonló teljesítményre képesek-e, mint a pár éve gyártott társaik. A válasz igen, hiszen a gyártástól számított 3 éves abroncsok frissen gyártottnak minősülnek, a 3-5 éves abroncsok pedig az új gumiabroncs kategóriába esnek, amennyiben most először kerülnek felszerelésre és megfelelő körülmények között tárolták őket.
De mire érdemes figyelni abroncsvásárláskor, hogyan őrizhetjük meg az abroncsok teljesítményét évekig, és milyen idős gumiabroncsot érdemes vásárolni?
Az akár ötéves abroncs is lehet új – megfelelő tárolás mellett
A Continental álláspontja szerint az az abroncs, amely akár három-öt éve készült, újként értékesíthető és megfelel minden előírásnak, amennyiben megfelelően tárolták és nem állnak fent olyan külső tényezők, amelyek gyorsíthatják az öregedést. Ez azt jelenti, hogy az abroncsokat száraz, hűvös és sötét helyen tartják, nem éri őket káros UV-fény vagy nedvesség, nincsenek nagy hőhatásnak kitéve.
„A vásárlóknak nem kell aggódniuk a tárolás időtartama miatt, hiszen a kereskedésekben használt modern tárolási technikák segítségével az abroncsok hosszú ideig megőrzik rugalmasságukat és biztonságos teljesítményüket.” – magyarázza Menkó Illés, a Continental műszaki szakértője. – „A tíz évnél régebbi abroncsokat azonban mindenképp érdemes lecserélni, még akkor is, ha azok külsőleg nem is mutatják az öregedés jeleit.” – hangsúlyozza a szakértő.
Az abroncsok esetében fontos, hogy ne csak a futófelület kopását, hanem az abroncs teljes állapotát is figyelemmel kövessük, ugyanis az anyag keménysége is változik az idő múlásával, ami növelheti a fékutat és csökkentheti a tapadást. A DOT kód segíthet meghatározni, mikor érdemes új garnitúrára váltani.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
Jelölések az abroncsokon: Hogyan olvassuk le a fontos információkat?
Az abroncs oldalfalán található DOT kód fontos információkat nyújt a gyártás dátumáról. A kód utolsó négy számjegye a gyártás évét és hetét jelzi, így könnyen ellenőrizhető, hogy mikor készült az abroncs (például a „2122” kód azt jelenti, hogy az abroncsot 2022 huszonegyedik hetében gyártották). A vásárlóknak érdemes figyelmet fordítani erre az információra, különösen, ha régebben vásárolt abroncsok felhasználását tervezik. Az abroncsokon található egyéb jelölések is fontos útmutatást adnak a felhasználóknak.
Karbantartás: miként növelhető abroncsaink élettartama?
Az abroncsok karbantartása kritikus szerepet játszik a motorkerékpár biztonságában és a gumiabroncsok élettartamának meghosszabbításában. A futófelület mélysége az egyik legfontosabb tényező, amelyet figyelemmel kell kísérni.
A megfelelő abroncsnyomás szintén kulcsfontosságú. Az alacsony nyomás fokozza a futófelület kopását, míg a túl magas nyomás csökkentheti a tapadást, és a futófelület is gyorsabban kopik.
„A járművezetőknek havonta egyszer ellenőrizniük kell az abroncsnyomást, hogy biztosítsák a gumiabroncsok optimális teljesítményét.” – tanácsolja a szakértő.
Címlapkép: 123rf