A zen és a motorkerékpár-ápolás művészete – Olvastad már?
Az Európa Könyvkiadó új fordításban adja ki Robert M. Pirsig 1974-es sikerkönyvét, amelyben az író az élet értelmét fejtegeti, s az ad keretet a történetnek, hogy a főszereplők motorral vágnak neki Amerikának, mert el akarnak jutni a nyugati partra…
… át mindenen, domborzati viszonyoktól függetlenül… Pirsignek az adta az ihletet a könyv megírásához, hogy az 1960-as évek végén, a 12 éves fiával tényleg tettek egy nagy motoros túrát.
Pirsig 1928. szeptember 6-án született Minneapolisban, s kis csodának számított már gyerekkorában is, ugyanis 9 évesen 170-es IQ-val rendelkezett. S honnan az érdeklődés a keleti kultúra iránt? Nos, az író a második világháborúban Koreában szolgált, és ott érintették meg ezek a tanok, amelyeket felhasznált későbbi műveiben.
Pirsig tavaly, április 24-én, 88 éves korában halt meg, hanyatló egészsége következtében. Az említett alkotását Salinger Rozsban a fogójához vagy Kerouac Úton című művéhez hasonlítják, már ami a jelentőségét illeti – kultúrahordozó könyv.
Ha már régóta foglalkoztat a gondolat, hogy meg kellene tanulni motorozni, életed legnagyobb kalandja most kezdődik. Töltsd le ingyenes e-bookunkat, amivel megteheted az első lépéseidet a motorossá válásod felé! Add meg az adataidat és már érkezik is a postafiókodba az ingyenes e-book. |
Az Európa Könyvkiadó oldalán ezt olvashatjuk A zen és a motorkerékpár-ápolás művészetéről:
„Pirsig az embert mindig is foglalkoztató legnagyobb kérdésekkel – az élet értelmével, a létezés mibenlétével – küszködik, és a Minőség metafizikájában, úgy érzi, választ is talál rájuk: olyan választ, amely egyesíti a kultúrát és az ellenkultúrát, a klasszikus és a romantikus gondolkodásmódot, a nyugati racionalizmust és a keleti misztikát.
De egyúttal megírja azt a nagyregényt is, amelyben {tweetme buttontext=Kattints és Tweetelj!}…Amerika káprázatos szépségeket rejtő teste lélegzik, miközben a fiával együtt keresztülszáguld rajta motoron…{/tweetme} A főhős közben nemcsak a filozófia nagy kérdéseivel és önnön múltjának árnyaival viaskodik, hanem azzal is, hogy jó apa akar lenni, aki segíteni tud a saját démonaival küzdő fiának.”
Ebben az új kiadásban most először szerepel magyarul, az az elő- és utószó, amit az 1999-es amerikai kiadáshoz írt a szerző.
Forrás: Európa Könyvkiadó, Wikipédia
Fotó: npr.org; The Independent, Európa Könyvkiadó